bursit-tedavisi
Burşit Tedavisi
10 Şubat 2017
Tendinit Tedavi Yöntemleri
Tendinit Tedavisi
21 Mart 2017

Tendinit Belirtileri

Uzman Desteği Alın

Tendinit Belirtileri

Tendinit Belirtileri, Tendinit, Tendinit Nedir, Tendinit Nedenleri, Burşit, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Tendinit Belirtileri Nelerdir

Belirtiler görüldüğü yere göre değişiklik göstermektedir.

Tendon iltihabı genellikle etkilenen eklem etrafındaki dokularda şiddetli ağrıya sebep olur. Eklem dayanıklılığını kaybeder ve etkilenen alanda şişme ve kızarıklık gözlenebilir.

Dirseğin Dış Kısmında : Eğer tenisçi dirseği denilen rahatsızlıktan yakınılıyorsa dirseğin dış kısmında ağrı hissedilebilir. Bu ağrı bileğe ve ön kola doğru da uzanabilir.

Omuzda : Omuz manşet kaslarının iltihabı durumunda kolun üst tarafı ve göğsü de etkileyen omuz ağrısı görülür. Ağrı geceleri daha da dayanılmaz hale gelir. Bu duruma donuk omuz denir.

Dirseğin İç Kısmında : Dirseğin iç kısmında oluşan şiddetli ağrı ise ‘golfçü dirseği’ hastalığının bir işareti olabilir.

Bel Soğukluğunda : Bazen tendon iltihabının sebebi ‘bel soğukluğu’ hastalığı da olabilir. Sebebin bel soğukluğu olduğu durumlarda ateş, deride döküntü, penis veya vajinadan akıntı da gözlemlenebilir.

Topuğun Arkasında : Aşil kirişi iltihabında ise topuğun arka kısmında bir ağrı hissedilir.

Diz Kapağının Aşağısında : Diz kapağının aşağısında görülen ağrı ‘koşucu dizi’ hastalığının işaretidir.

Tendinit Nedir

Tendinit fizik tedavi, ağrı kesiciler ve dinlenme ile tedavi edilebilir. Bazen tendinit çok şiddetli olur ve tendonu tamamen yırtabilir. Bu durumda tedavi için ameliyat gerekir.

Tendinit, vücudun herhangi bir yerindeki tendonda oluşabilmesine rağmen bu durum genellikle dirsek, omuz, diz, bilek ve topuktaki tendonları etkiler. Bazı doktorların bu durumu ‘golfçü dirseği, tenisçi dirseği, beyzbolcu omzu, koşucu dizi, yüzücü omzu’ olarak adlandırdığını da belirtmemiz gerekir.

Eğer sürekli tekrar eden bir hareket ile tendona baskı uygulanır ise şişme görülebilir. Tendonda iltihap görülmesine ‘tendinit’ adı verilir ve bu durum eklem etrafında ciddi bir ağrıya ve hassasiyete sebep olur.

Tendinit Ne Demek

İltihaplanmış bir tendon genellikle, etkilenen alanın sürekli bir etkiye maruz kalması ile oluşur. Ani bir yaralanma da tendon iltihabına sebep olmakla birlikte, bu durum 40 yaş üstü insanlarda daha fazla görülür. Çünkü yaşlandıkça tendonların baskıya dayanma gücü azalır.

Tendon, kasları kemiklere bağlayan güçlü, lifli bir yapıdır. Tendinit (tendon iltihabı) bu yapının tahriş olup iltihaplanması ve şişmesi ile ortaya çıkan durumdur.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı

Çoğu durumda tendinit kendi kendine tedavi edilebilecek bir durumdur. Fakat eğer şikayetleriniz sürekli devam ediyorsa, günlük hayatınızı etkiliyor ve geceleri sizi uyutmuyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Tendinit Tedavisi

Etkilenen tendonların dinlendirilmesi veya sabitlenmesi
Bu işlem tedavi için çok faydalıdır. Tendonu sabitlemek için çıkarılabilen destek ya da atel kullanabilirsiniz. Sıcak ya da soğuk kompres uygulamak da iltihabı azaltmada faydalıdır.

Tedavinin amacı iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmektir

Belirli fizik tedavi yöntemlerinin kullanılması : Fizik tedavi ile tendonlar ve kaslar gerilerek güçlendirilip, fayda sağlanabilir. Fizik tedavi aynı zamanda tendonun hareket kabiliyeti ve işlerliğinin geri kazandırılmasına olanak sağlar. Bu durum da iyileşme ve gelecekteki hasarlanmaları da önler. Şok dalgası tedavisi ise tendon etrafında kalsiyum birikmesi olduğunda önerilir.

Ameliyat : Hasarın büyük olduğu durumlarda ameliyat bir seçenek olarak düşünülebilir. Ameliyat, genellikle iltihaplı dokunun alınarak ağrının hafifletilmesi amacı ile yapılır.

Steroidsiz iltihap sökücü ilaçlar : İbuprofen ve aspirin gibi ilaçlar ağrının ve iltihabın azaltılmasında rol oynar. Doktorun uygun gördüğü durumlarda ağrıyı kontrol altına almak için tendon zarına steroid enjekte edilebilir.

Tendinitten Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı

Tendon iltihabının ne olduğunu öğrendikten sonra yapılması gereken, nasıl engelleneceğini öğrenmek olmalıdır. Belli adımlar takip edilerek bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak mümkündür.

Örneğin :

Egzersizden önce ısınma hareketlerini aksatmayın.
Düzenli egzersiz ile kas kütlesini artırın ve kilo kaybı sağlayın.
Sürekli tekrar eden hareketleri azaltın ya da tamamen kaçının.
Masa başında çalışırken doğru duruş ve oturma tekniklerini öğrenerek uygulayın.
Sporcu iseniz, tekrar eden hareketler yerine farklı hareketler ile değişimli olarak çalışın.
Çalışırken ya da spor yaparken uygun materyaller edinin.

Tendinit Nedenleri ve Risk Faktörleri

Eğer uzun yıllar boyunca bilgisayarda çalıştıysanız tendinit olma riskiniz oldukça yüksektir. Bu yüzden sürekli tekrar eden hareketleri gerektiren meslekleri ya da sporları yaparken uygun teknikler kullanmak son derece önemlidir. Uygun olmayan teknik ve hareketler tendon üzerine fazla yük yaparak tendon iltihabına sebep olabilir.

Tendinit Risk Faktörleri

Risk faktörü basitçe, bir hastalığa yakalanma şansını artıran durumlar ya da aktivitelere verilen addır. Aşağıda tendon iltihabına sebep olan başlıca risk faktörleri sıralanmıştır.

Bazı Meslekler : Eğer sürekli aynı hareketleri tekrarlamanızı gerektiren bir mesleğiniz varsa tendon iltihabına yakalanma riskiniz yüksek demektir.

Sporlar : Sürekli aynı hareketleri gerektiren tenis, basketbol, yüzme,beyzbol, bowling ve koşma gibi sporlar tendon iltihabı riskini artırır.

Yaş : Yaşlandıkça tendonlar esnekliği kaybederek yaralanmalara ve iltihaba daha yaktın hale gelir.

Romatoid Artrit : Romatoid artrit hastalığı olanların ‘tenosinovit’ türü tendon iltihabına yakalanma riski yüksektir. Bu hastalıkta iltihap tendonun etrafını saran zarda ortaya çıkmaktadır.

Şeker Hastalığı : Kesin olarak kanıtlanmış olmasa da eğer şeker hastalığınız varsa tendinit riskini göz önünde bulundurmalısınız.

Tendinit Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Tendinit Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Tendinit Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.